Super dvojka: Suchý a Šlitr

Patří neodmyslitelně na každý, aspoň trochu seriozní, blog o české hudbě. Patří také do našich srdcí a do našich vzpomínek, ať už na dobu jejich působení nebo na okamžiky s rodinou či okolo táboráku, kdy jejich písničky zpíváme a opět je prožíváme. K jejich jménu pak a opět neodmyslitelně patří divadlo Semafor.

Semafor, významný střípek naší historie

Semafor tito dva výjimeční a všestranní hudebníci a textaři založili v roce 1959 a nebyla ji k tomu zapotřebí žádná rychlá půjčka, ale pouze nadšení, talent a nevyčerpatelný elán! Jiřímu Šlitrovi v té době bylo 35 let a Jiřímu Suchému 28 let. Semafor je zkratka ze SEdm Malých FOrem. Již první premiéra v říjnu 59 hry Člověk z půdy s herci Horníčkem a Kopeckým měla neuvěřitelný úspěch a nastartovala tento český fenomén. V 60. letech se do toho pořádně obuli a dali světu nesmrtelné písničky jako například Pramínek vlasů, Včera neděle byla, Obnošená vesta, Malé kotě, Hluboká vráska, Marnivá sestřenice, Sluníčko, nebo Dítě školou povinné. Divadlo uvedlo další hry a na jejich prkech se objevili ti nejlepší čeští herci a herečky.

Desky Semaforu jsou pokladem každé rodiny

Také doma uchováváte některou z desek ze Semaforu? Možná si spolu s ní rádi zazpíváte Potkal potkan potkana, Kočka na okně nebo Kočka není pes. Osobně miluju Písničku pro Zuzanu.

Divadlo ve filmové kameře

V druhé polovině 60. let natočil Miloš Forman film Konkurz, který byl skutečně natáčen při konkurzu divadla Semafor a rozhodně stojí za shlédnutí! Nebo si alespoň pořiďte knihu písní Semaforu Klokočí.

A film Kdyby tisíc klarinetů? Kdo by ho neznal! I tady zazní spousta báječný semaforských písní!

Buďme pyšní na Semafor! Je součástí českého kulturního dědictví a nikdo o to nemůže ani trochu pochybovat!

(Visited 76 times, 1 visits today)